Thursday, February 14, 2013

Elinchrom D-Lite RX 4 To Go Set

Valgus on fotograafi tähtsaim töövahend. Ilmselt on iga fotohuviline kogenud, et pehme õhtuvalgusega võid ka seebikaga pilti teha ja saad ikka ilusa tulemuse. Kahjuks pole alati võimalik loomuliku valgusega hakkama saada ning siis tulevad appi välgud. Katsetasin Elinchrom D-Lite RX 4 välgukomplekti, mis sisaldab kõike vajalikku väikese kaasaskantava fotostuudio jaoks. 



Komplekti kuulub: 2 D-Lite RX 4 välgupead (maksimaalne võimusus 400 Ws), 2 kokkupandavat 66cm küljepikkusega ruudukujulist softboxi, EL Skyport saatja, 1 reflektor, 1 tugevast materjalist kott välgupeadele, 2 statiivi, 1 polsterdatud kott statiivide jaoks, 5-meetrine sünkrokaabel PC-3,5, 2 voolujuhet. 

Nii et terve väike stuudiokomplekt, mille saab kahte kotti pakkida, selga võtta ja fotostuudio püsti panna kus iganes. Kaks kotitäit kraami kaaluvad kokku 9,3 kg, nii et ei murra konti ka siis, kui on vaja varustus transportida kohta, kuhu autoga otse treppi ei saa. Välkude ja softboxide kokkupanemine käib kiiresti ja lihtsalt. Kasutan enamasti valguse hajutamiseks vihmavarjusid, mille välgu ette kinnitamine käib paari sekundiga ja arvasin, et softboxide kokku panemine on parajalt tüütu mässamine. Oma suureks rõõmuks avastasin, et boxide kokkupanemine ei ole üldse keeruline ja sain juba esimesel korral stuudio püsti vaid loetud minutitega. 



Statiivid on rasked ja paistavad üsna stabiilsed, iga müks neid ümber ei lükka. Softboxid on kerged ja õhukeset materjalist. Boxi valge esiosa kangas läheb kotis päris kortsu ja ei näe seetõttu just eriti hea välja. Softboxi välgupea ette kinnitamine pole Elinchromil just eriti mugav - isegi kerge 66cm suurune softbox ei tahtnud iga kord kinnituse taha haakuda, suuremate boxide korral on nende välgu ette panemine veel raskem. Kui aga box kord õnnelikult välgu ette on keeratud, siis kinnitub ta sinna kindlalt. Välgupea küljes on sinine nupp, millega saab hajuti välgu külge lukustada. D-Lite RX 4 bajonettkinnitus võimaldab kasutada kõiki teisi Elinchromi välgutarvikuid ja softboxe kuni 135 cm diameetriga. Väikeste softboxidega saab küll palju asju ära tehtud, kuid kui tahta valgust loovamalt kasutada, siis kuluvad ka teistsugused suunajad ja hajutid ära. Nende valik on Elinchromil väga lai, nii et iga valguslahenduse jaoks leiab sobiva. 



Välgu korpuse sees on auk, kuhu saab kinnitada vihmavarju. Nii et kui stuudio on vaja üles seada väga kiiresti ja softboxi kokku panna ei jõua, siis ka see võimalus on olemas. 




Välgule on vastuvõtja sisse ehitatud. Selleks, et välk sähvataks on vaja vaid Skyport saatja kaamera peale panna. Sünkroniseerimiskiirus on kuni 1/320 sekundit. Välku saab panna avanema ka teise välgu sähvatuse peale ja kasutada ilma saatjata. Selleks on vaja sisse lülitada korpuse peal olev silmaga nupp. 



Elinchrom D-Lite RX 4 võimsus on 400 Ws, võimsus on reguleeritav 25-400 Ws vahemikus. Selleks on korpuse peal nooltega nupud, kuid võimsust muuta saab ka Skyport saatja pealt, mis on väga mugav. Välgu laadimisaeg minimaalse võimsuse juures on 0,35 sekundit ja max võimsuse juures 1,2 sekundit. Välgatuse kestus on 1/800 sek. Välgul on automaatne temperatuuri jälgiv sundjahutus, mis töötab üsna vaikselt. Valmisolekust annab teada helisignaal. Kui soovid töötada vaikuses, siis on võimalik signaal välgu peal olevast nupust välja lülitada. 



Stuudiovälkude üks eelis speedlightide ees on pilootvalguse olemasolu. Selle abil näed täpselt ära, kuhu langeb valgus ja kuhu tekib vari. Pilootvalguse tugevus on muudetav - nõrk valgus, tugev valgus ja proportsioonis valitud võimsusega. Pilooti saab ka välja lülitada. 

Komplekti kasutamine on tõeliselt lihtne. Mulle meeldib, kui tehnikat on võimalik kasutama hakata nii, et ei pea enne kümneid lehti manuaali läbi lugema. Elinchrom D-Lite RX 4 kasutamine ongi täpselt nii lihtne ja loogiline. Kõige keerulisem asi komplekti kasutamise juures oli selle tagasi kottidesse mahutamine. Esimesel korral paistis küll, et kogu see kraam, mille ma kottidest välja võtsin, ei mahu mingi valemiga sinna tagasi, sest välgupeade kott on tehtud just täpselt nii suur (väike), et asjad mahuvad sinna vaid oskuslikul pakkimisel.



Minu jaoks oleks veel ideaalne, kui saaks välgukomplektid pakkida nii, et üks välgupea koos oma statiivi ja tarvikutega mahutuks ühte kotti ja teine teise. Sest mõnikord tean, et pildistan vaid ühe välguga ja siis oleks ideaalne, kui ei peaks kahte kotti kaasa tassima. Kahjuks seda võimalust ei ole, sest statiiv ei mahu välgupeade kotti ja välgupea ei mahu statiivikotti ja peabki võtma kaasa mõlemad kaks. Õnneks on mõlemal kotil küljes tellitava pikkusega õlarihmad, nii et nende kaasaskandmine on mugav. 

Uue võimalusena on Elinchromil võimalik juhtida kõiki välgu seadistusi EL-Skyport äpiga, mis on saadavad iPhone, iPad ja iPod Touch seadmetele. See eeldab eraldi müüdava WiFi mooduli olemasolu. 

Mõned pildid, mis tehtud D-Lite RX 4 välkusid kasutades:


F8; 1/125 sec; ISO 160


F8; 1/160 sec; ISO 100


F10; 1/200 sec; ISO 100


F10; 1/200 sec; ISO 100



F16; 1/160 sec; ISO 100



F13; 1/125 sec; ISO 100 (Välkudele lisaks kasutatud valget peegeldit)




F13; 1/200 sec; ISO 100 (Välgule lisaks kasutatud valget peegeldit)



F6,3; 1/1000 sec; ISO 640 (Välgule lisaks kasutatud kahte valget peegeldit ja speedlighti)

Elinchrom D-Lite RX 4 välgukomplekt on ideaalne stardikomplekt oma stuudio rajamiseks, või fotograafile, kes pildistab erinevates võttepaikades ja vajab kerget ja kiiresti kokkupandavat kaasaskantavat stuudiot. Väga praktiline komplekt, mis käib väikseks kokku ja on nii lihtne kasutada, et ei vaja mingit eelnevat stuudiotehnika kasutamise kogemust. Kui soovid rajada oma väikese kodustuudio, või vajad rohkem valgust erinevates võttepaikades pildistamiseks, siis see komplekt on suurepärane valik.

No comments:

Post a Comment